Apoteket - Kundservice

Kundservice

0771 - 210 210

Växeln är bemannad vardagar 08:00 - 17:00 

Apodos kundservice vardagar 08:00 - 18:00

När du når Kundservice kommer du få följande alternativ:

  1. Förskrivning eller makulering av humanrecept
  2. Djurapoteket
  3. Apodos
  4. Dietister och apoteksombud
  5. Medicinsk gas
  6. Läkemedelsbeställning till vård eller annan verksamhet

Du kan även komma i kontakt med oss via e-post kundservice@apoteket.se.

Här finns kontaktuppgifter till Apotekets tjänst Kliniska Prövningar. Please find the contact details below for Clinical Trials at Apoteket.

Stockholm, Sundsvall, Östersund och Umeå

Agneta Segerlund, Sjukhusapoteket, Karolinska Sjukhuset i Solna

Tel/phone: +46 8 - 517 753 09 | e-mail: agneta.segerlund@apoteket.se

Uppsala, Gävle, Falun, Karlstad och Luleå

Maria Flodin, Sjukhusapoteket vid Akademiska sjukhuset Uppsala

Tel/phone: +46 18 - 611 34 56 | e-mail: maria.flodin@apoteket.se

Linköping

Karin Gustafsson-Tarrodi, Sjukhusapoteket vid Universitetssjukhuset Linköping,

Tel/phone: +46 10 - 103 29 62 | e-mail: klinprov.linkoping@apoteket.se

Göteborg

Tomas Olofsson, Sahlgrenska Universitetssjukhuset/Mölnlycke

Tel/phone: +46 10 - 447 87 30 | e-mail: sahlgrenska-klinprov.goteborg@apoteket.se

Skåne

Lisbet Norlander, Skånes Universitetssjukhus Lund och Malmö

Tel/phone: +46 10 - 447 58 83 | e-mail: lisbet.norlander@apoteket.se

 

Här hittar du kontaktuppgifter till respektive landstings sjukhusapotek.

Alla sjukhusapotek

Telefon | förskrivare och övrig vårdpersonal

0771 - 210 210

Telefon | privatpersoner

0771 - 450 450

E-post  

apodos@apoteket.se

Fax

018 - 501 135

Telefon

0771 - 210 210

E-post

livsmedel@apoteket.se

Telefon

010 - 447 57 00

E-post

djurapoteket@apoteket.se

Fax

010 - 447 83 60

Chef Farmacikonsulter

Zahra Shah-Shahid

Tel: 010 - 447 63 48 | e-post: zahra.shah-shahid@apoteket.se

Samordnare utbildning

Marie Eliasson

Tel: 010 - 447 72 47 | e-post: marie.eliasson@apoteket.se

Chef Farmacikonsulter

Zahra Shah-Shahid

Tel: 010 - 447 63 48 | e-post: zahra.shah-shahid@apoteket.se

Samordnare kvalitetsgranskningar

Karin Jarnehammar

Tel: 010 - 447 51 41 | e-post: Karin.Jarnehammar@apoteket.se

Vårdens bästa partner

Apoteket AB är Sveriges största apotekskedja. Vi erbjuder våra kunder effektiv försörjning av läkemedel, drift av sjukhusapotek och farmacitjänster som till exempel läkemedelsgenomgångar.

Genom våra tjänster hjälper vi sjukhus och andra vårdinrättningar att frigöra tid och spara pengar. En viktig drivkraft för oss är att öka säkerheten för patienten. Samhällets kostnader för läkemedel ökar hela tiden, och felaktig användning av läkemedel orsakar för mycket lidande. Här har vi med vår långa erfarenhet och nära samarbete med vården unika förutsättningar att hjälpa till med mycket.

Vår affärsidé och uppgift

Vår affärsidé är att erbjuda våra kunder innovativa försörjnings- och farmacitjänster för en patientsäker vård och omsorg. Vår uppgift är att bidra till att rätt läkemedel ges till rätt patient i rätt dos, på rätt sätt och vid rätt tillfälle.