När företagande blir en livsstil
Namnet, Under your skin, ska kommunicera att det vi smörjer på vår hud också kan ha en påverkan på hälsan bortom enbart huden, nämligen det som sker under huden (ytan). Ett påstående där syftet är att väcka en tanke och framför allt utmana branschen till att utveckla mer hållbara produkter för människa och miljö.
Det du fokuserar på, det växer.
Utvecklingen av de första produkterna tog tid då både Lovisa och Christina ville uppnå ett så genomtänkt och bra resultat som möjligt.
– Världen behövde inte ytterligare ett hudvårdsmärke utan syfte och det ville vi verkligen ändra på. Det går att uppnå resultat, kvalitet och otrolig känsliga med naturliga och ekologiska produkter, säger Lovisa.
Risken med entreprenörskap är att arbetstempot kan växla och tidsviss bli övermäktigt. Lovisa berättar att det funnits perioder där hon nästan dränkts av arbetsmängden och att det då varit viktigt att komma tillbaka i balans och ha människor i sin omgivning som stöttar och hjälper en att komma tillbaka på banan.
– Jag är lycklig att jag har min man, min mamma och fina vänner. Utan dem hade jag aldrig klarat av att göra den här resan. Då jag och mamma driver bolaget ihop kan vi också stötta och påminna varandra om vad som är viktigt, vilket är en stor fördel.
Tid att hitta energi tillsammans
När Lovisa var liten firade hon sin mamma Christina med frukost på säng och en teckning, något som dottern Freddie, 3 år, nu gör till henne tillsammans med pappa Daniel som kommer med en frukostbricka på morgonen där även en liten present kan ligga bland kaffe och smörgåsar.
Freddie föddes med en eldig själ där även en stor dos humor och en livlig fantasi nu fått växa fram. När familjen behöver varva ner tillsammans går de antingen ut och rör på sig i den friska luften eller provar andningsövningar, två metoder något som fungerat utmärkt på Freddie och resten av familjen.
– För mig handlar återhämtning om att lugna mitt nervsystem, att komma ner i varv och på så vis kunna höra min intuition och inre röst. Oftast behöver man tacka nej till något för att frigöra sig tid. Det handlar om att prioritera sig själv och hälsan högt – gör man det så har man kommit en bra bit på vägen.
Fira mors dag med Under your skin
Lovisa och Christina har tagit fram tre utvalda produkter som perfekta presenttips till mors dag. Just ansiktsoljan är de extra stolta över, en olja som tillför extra glow i ansiktet nu inför sommaren.
– Produkterna är till de som är mammor, har en mamma, eller någon som du står väldigt nära och vill unna något extra fint, säger Lovisa.
Lovisas återhämtningstips
- ”Det du fokuserar på, det växer”, ett citat som min mamma lärt mig och som jag över på hela tiden. Så fokusera på det positiva, det som gör dig glad och levande så kommer det leda till att det växer och att du känner stor tacksamhet till det du har och den du är. ”
- ”Säg nej. Våga prioritera dig själv och sätt hälsosamma gränser. Det kan handla om relationer, sociala medier eller arbetslivet. Det händer något magiskt när man får tid till reflektion och vila när man vanligtvis bara brukar köra på och kanske inte hör sig röst tillräckligt högt.”