Gå till innehåll
Laddar sidfot
Varukorg
Du har 0 produkter i din varukorg.
Favoriter
Varukorg
Du har 0 produkter i din varukorg.
KampanjerKundserviceKloka RådHitta apotekKundklubbTjänsterVarumärkenDoskund
Hem/Produkter/Allergi/Pollenallergi/Allergitabletter vid pollenallergi/Desloratadin Apofri
Apofri, Läkemedel

Desloratadin Apofri, filmdragerad tablett 5 mg, 30 st

Webbpris
39kr
Butikspris: 65 kr,
Jmfs.pris: 1,30 kr / dygn (1 tablett(er))
0
39kr
0

Desloratadin 5 mg

Antihistamintablett vid allergiska besvär. Effekt efter ca 1 h, 24 h effekt, fr 12 år. Gravid fråga läkare.

Finns i lager online


Ingen vald butik

Välj för att se lagerstatus

Läkemedel. Läs bipacksedeln noga före användning

Beskrivning

Desloratadin Apofri tabletter 5 mg
Receptfritt läkemedel för lindring av allergiska besvär hos vuxna och ungdomar från 12 år.

Desloratadin Apofri innehåller desloratadin, ett antihistamin som används vid allergisk rinit, till exempel hösnuva (som pollenallergi) eller allergi mot dammkvalster. Symtomen kan omfatta nysningar, rinnande eller kliande näsa, gomklåda samt kliande, röda eller vattniga ögon. Effekten varar hela dagen och kan bidra till att du kan upprätthålla normala vardagsaktiviteter och sömn.

Produkten kan även användas för att lindra symtom vid urtikaria (nässelutslag), såsom klåda och utslag.

Läs alltid bipacksedeln noga eller gå in på fass.se för mer information.

Användning & Dosering

·       Vuxna och ungdomar från 12 år:

·       1 tablett en gång dagligen.

·       Sväljs hel med vatten, med eller utan mat.

·       Kontakta läkare om symtomen inte förbättras inom 7 dagar.

·       Använd inte i mer än 3 månader utan att rådgöra med läkare.

Graviditet & amning

Rekommenderas inte under graviditet eller amning.

Hur verkar Desloratadin Apofri?

Desloratadin är ett antihistamin som motverkar effekten av histamin, ett ämne som frisätts vid allergiska reaktioner och bidrar till symtom som klåda, rinnsnuva och ögonbesvär. Läkemedlet gör dig inte dåsig.

Förvaring

·       Förvaras i rumstemperatur.

·       Förvaras utom syn- och räckhåll för barn.

Innehåll

Aktiv substans: desloratadin 5 mg.

Övriga innehållsämnen: mikrokristallin cellulosa, delvis pregelatiniserad majsstärkelse, magnesiumstearat, kolloidal vattenfri kiseldioxid, hypromellos, titandioxid (E171), stearinsyra, indigokarmin (E132).

Bipacksedel
Läs noga före användning
Välvald
Läs mer om välvald
  • Vanliga frågor
  • Kundservice
  • Hitta apotek
Trygg E-handelApotek med tillstånd av LäkemedelsverketKlicka här för att kontrollera om webbplatsen är laglig

Handla som vårdgivare och företag

Vi erbjuder läkemedel, apoteksvaror, förbrukningsmaterial och utbildningar.
För vårdgivare och företag

Dosförpackade läkemedel

Du som vårdgivare kan få patienternas mediciner färdigsorterade i dospåsar.
Läs mer om Apodos

Ladda ner vår app

Ladda ner via App StoreLadda ner via Google Play

Leveransalternativ

Postnord logotyp
Instabox logotyp
Airmee logotyp
Bring logotyp
Gordon logotyp
Early Bird logotyp

Betalningsalternativ

Klarna logotyp
Visa logotyp
Mastercard logotyp
American Express logotyp
Walley logotyp
Trustly logotyp
Klarna logotyp
Apple Pay logotyp
Google Pay logotyp
  • Köpvillkor
  • Integritetspolicy
  • Cookiepolicy
  • Kundklubbens medlemsvillkor
  • Tillgänglighet
© Apoteket AB 2009 - 2026-05-14 16:57:54