Gå till innehåll
Laddar sidfot
Varukorg
Du har 0 produkter i din varukorg.
Favoriter
Varukorg
Du har 0 produkter i din varukorg.
KampanjerKundserviceKloka RådHitta apotekKundklubbTjänsterVarumärkenDoskund
Hem/Produkter/Värk/Tennisarmbåge & musarm/Aspirin®
Aspirin, Läkemedel

Aspirin, tablett 500 mg, 50 st

Webbpris
69kr
Butikspris: 79 kr,
Jmfs.pris: 1,38 kr / dos (1 styck)
0
Slut i webblager
Detta påverkar dina leveransalternativ.

Acetylsalicylsyra 500 mg

Lindrar smärta, dämpar inflammation, sänker feber. Effekten kommer inom 30 min, varar i 4-6 tim.Värk från 10 år. Feber från 18

Tillfälligt slut online

Kan bara hämtas i butik eller skickas med expressleverans.


Ingen vald butik

Välj för att se lagerstatus

Läkemedel. Läs bipacksedeln noga före användning

Beskrivning

Aspirin® 500 mg tabletter 50 st
Receptfritt läkemedel för tillfällig lindring av smärta och feber hos vuxna, ungdomar och barn från 10 år.

Aspirin® innehåller acetylsalicylsyra och används vid tillfälliga lätta till måttliga smärttillstånd, till exempel huvudvärk, tandvärk, muskel- och ledvärk samt menstruationssmärtor. Det kan även användas vid feber i samband med förkylningssjukdomar. Effekten brukar komma inom 30 minuter och varar i 4–6 timmar.

Läs alltid bipacksedeln noga eller gå in på fass.se för mer information.

Användning & Dosering

Tabletterna sväljs med riklig mängd vatten, gärna i samband med måltid.

·       Vuxna och ungdomar över 14 år (över 50 kg): 1–2 tabletter 1–3 gånger per dygn med minst 4 timmars mellanrum. Högst 6 tabletter (3 g) per dygn. Mer än 2 tabletter åt gången ger inte bättre effekt.

·       Barn 10–14 år (30–50 kg): 1 tablett 1–3 gånger per dygn med minst 4 timmars mellanrum. Högst 3 tabletter per dygn.

Observera:

·       Aspirin ska inte ges till barn under 10 år.

·       Ska inte ges till personer under 18 år med feber utan att läkare tillfrågats, på grund av risken för Reyes syndrom (ett sällsynt men allvarligt tillstånd).

·       Ge aldrig Aspirin mer än 2 dygn till barn under 14 år utan läkares ordination.

·       Kontakta läkare om symtomen inte förbättras inom 3 dagar vid feber eller migrän, och inom 5 dagar vid smärta.

Graviditet & amning

Om du är gravid, ammar, tror att du kan vara gravid eller planerar att bli gravid – rådgör med läkare eller apotekspersonal innan du använder Aspirin.

Hur verkar Aspirin?

Acetylsalicylsyra tillhör gruppen NSAID och har både smärtlindrande och febernedsättande effekt.

Förvaring

Förvaras i rumstemperatur utom räckhåll för små barn.

Innehåll 

·       Aktiv substans: acetylsalicylsyra 500 mg.

·       Övriga innehållsämnen: mikrokristallin cellulosa och majsstärkelse. 

Bipacksedel
Läs noga före användning
Välvald
Läs mer om välvald
  • Vanliga frågor
  • Kundservice
  • Hitta apotek
Trygg E-handelApotek med tillstånd av LäkemedelsverketKlicka här för att kontrollera om webbplatsen är laglig

Handla som vårdgivare och företag

Vi erbjuder läkemedel, apoteksvaror, förbrukningsmaterial och utbildningar.
För vårdgivare och företag

Dosförpackade läkemedel

Du som vårdgivare kan få patienternas mediciner färdigsorterade i dospåsar.
Läs mer om Apodos

Ladda ner vår app

Ladda ner via App StoreLadda ner via Google Play

Leveransalternativ

Postnord logotyp
Instabox logotyp
Airmee logotyp
Bring logotyp
Gordon logotyp
Early Bird logotyp

Betalningsalternativ

Klarna logotyp
Visa logotyp
Mastercard logotyp
American Express logotyp
Walley logotyp
Trustly logotyp
Klarna logotyp
Apple Pay logotyp
Google Pay logotyp
  • Köpvillkor
  • Integritetspolicy
  • Cookiepolicy
  • Kundklubbens medlemsvillkor
  • Tillgänglighet
© Apoteket AB 2009 - 2026-05-14 16:32:12