Det kan ta tid innan alla löss dör. Det är först 6-8 timmar efter behandlingen som du kan se effekten.
Om du behandlat med Prioderm, Tenutex eller Nix schampo enligt bruksansvisningen och trots det inte blir av med lössen, kan du ha råkat ut för löss som är resistenta mot dessa läkemedel. Då kan du prova att använda Hedrin eller Paranix, medel som lössen inte kan bli resistenta mot.
Se effekten efter sista behandlingen
Om du redan några dagar efter behandlingen hittar fullvuxna (2-3 mm långa) löss i håret tyder det på att barnet blivit smittat igen. Se då till att noga kolla alla i familjen och behandla de som är smittade, helst samtidigt. Tänk även på andra personer utanför familjen som den smittade kan ha haft kontakt med.
Tänk på
Äggskalen sitter kvar länge i håret, ända tills du kammat eller på annat sätt har fått bort dem från håret, även om själva lössen är borta.