Ledens uppbyggnad
Leden är uppbyggd av tre viktiga delar, ledkapsel, ledbrosk och ledvätska.
Ledkapseln består av en yttre del som ger leden stabilitet. Den inre delen har flera mycket viktiga funktioner som till exempel att transportera näringsämnen till leden och restprodukter bort från leden. Den producerar dessutom flera ämnen som är viktiga för en normal ledfunktion.
Ledbrosket täcker benytorna i leden. Lebroskets yta är bland annat elastiskt och fungerar som en viktig stötdämpare. Ledbroskets celler, kondrocyterna, producerar ledbroskets alla olika beståndsdelar. De viktigaste av dessa är hyaluronsyra, proteoglykaner och kollagen.
Ledvätskan är en gul klar vätska som består av blodplasma. Ledvätskan har en hög viskositet och tråddragande konsistens och fungerar som smörjmedel för leden.